Słownik ma służyć dla wyjaśnienia poszczególnych pojęć obcych występujących w języku Majów. Jeżeli są jakieś pojęcia, które chcielibyście aby zostały dopisane, wyjaśnione, piszcie śmiało.

Chol’Qij/Tzolkin (czyt. Czol Kej / Colkin)- Święta rachuba występująca w tradycji Majów K’iche (Gwatemala) oraz Yucatanu. Składa się z 20 Naguali i 13 Tonów. Razem tworzy kombinację 260 dni – zwanych też kinami. Wywodzi się z obserwacji ludzkiego doświadczenia i służy po dziś dzień do odnajdywania ścieżki losu i jednoczenia z naturalnymi cyklami. Zgodnie z tradycją jest ona kluczem dla osiągnięcia życiowej równowagi.

Nagual – Jeden z 20 znaków solarnych, archetypów. Ważny symbol tradycji Majów. Wyznacznik charakterystyki energii każdego dnia. Wspólnie z 13 Tonami tworzy rachubę Chol’Qij/Tzolkin. Stosowany do określania potencjału urodzeniowego danej osoby. Honorowany jako jeden z aspektów Wielkiego Ducha, jeden z przejawów Hun’ab Ku. Nagual również znany jest jako strażnik. Każdy z 20 Naguali w pewien sposób chroni, pilnuje i doradza w swojej określonej kategorii życia człowieka. Inne znane nazwy: Nawal

Ton – Określenie jednej z 13 liczb występujących w rachubie Chol’Qij/Tzolkin. 13 Tonów symbolizuje 13 głównych stawów naszego ciała. Rozłożenie Tonów zobrazować można na przykładzie piramidy. U podstawy piramidy jest Ton 1, następnie wchodząc do góry Tony układają się rosnąco aż do Tonu 7 – szczyt piramidy i schodząc w dół do kolejnej podstawy wartości rosną aż do Tonu 13.

Xibalba (czyt. Szibalba) – Świat podziemny wg kosmologii Majów. Jest to przestrzeń naszej nieświadomości, przestrzeń głębin ziemi. Według wierzeń opisanych w świętej księdze Popol Vuh, wszystko to co znajduje się w świecie środkowym (w którym my żyjemy) przeszło już przez świat podziemny, zostało tam zrodzone. W związku z tym wszystko, nawet to co bardzo dobre, zawiera w sobie już drugą stronę, ślad świata podziemnego – Xibalba.

Maltiox (czyt. Maltiosz) – W języku grupy plemion K’iche znaczy to dosłownie „dziękuję”. Maltiox wiąże się również z mitem o powstaniu człowieka. Dopiero człowiek zrodzony z kukurydzy był w stanie uklęknąć i powiedzieć „Maltiox”, podziękować za swoje życie. Używana czasem forma „Maltiox Chave” (Maltiosz Czawe) znaczy „dziękuję bardzo”.

Kopal – Żywica z drzew amerykańskich używana podczas ceremonii. Może występować w wielu formach. Emanuje charakterystycznym, wyrazistym i przyjemnym zapachem podczas spalania.

Hun’ab Ku – … Więcej wkrótce….