WYPRAWY

Podróże do Serca Kultury Majów – Gwatemala

Najbliższa wyprawa w terminie: 9 – 29 marzec 2018
20 dni
, w możliwych 2 częściach 10 dniowych.

Po raz kolejny wybieramy się w niesamowitą podróż do serca kultury Majów. Jest to wyprawa, a także pielgrzymka, co oznacza, że skupiać się będziemy przede wszystkim na poznawaniu starożytnej kultury, poprzez spotkania z przedstawicielami starszyzny majańskiej (kilku plemion), praktyki ciała, ceremonie, medytacje, muzykę, pieśni i obcowanie z egzotyczną naturą.

Jako osoba przyjęta przez tę tradycję, honorowy strażnik ognia i dnia, chcę Cię zabrać bezpośrednio do moich nauczycieli, którzy otworzą swoje domy i podzielą się wiedzą ich przodków, gromadzoną przez życie i od wieków przekazywaną w sposób ustny. Zadbam o to, byśmy wspólnie przeżyli piękny czas i powrócili odmienieni, z nową (jednocześnie bardzo starą) wiedzą, świeżą energią i głębszym poczuciem odnalezienia siebie, poprzez tę wyprawę na końcu świata.

Podróż ma charakter niekomercyjny, nie służy temu, aby „sprzedać” egzotyczne wrażenia, tylko wspólnie w poczuciu rodziny i pięknej przygody kroczyć na drodze stawania się lepszymi ludźmi. Dlatego też zależy nam na tym, by dobierać do wyprawy takie osoby, które wiem, że chcą się uczyć, potrafią uszanować obcą kulturę, świętą ziemię ich przodków i zwyczaje jakie tam panują. Jeżeli wysłałem ten opis do Ciebie, lub dotarł do Ciebie w jakiś sposób, oznacza to, że prawdopodobnie jesteś taką osobą 🙂

PIERWSZA CZĘŚĆ WYPRAWY – MAJOWIE NAD ATITLANEM – 10 DNI

Wyprawę zaczniemy od spotkania na lotnisku w Gwatemala City (możemy polecieć tam razem, tym samym lotem). Chętnie służę pomocą w znalezieniu dobrych, jak najtańszych i uczciwych lotów. Po przenocowaniu w stolicy, spotkaniu i integracji całej grupy, wybierzemy się do świętego jeziora Atitlan, otoczonego trzema wulkanami. To będzie nasz dom i baza wypadowa na następne 12 dni. W wiosce San Pedro La Laguna poznamy rodzinę Taty Pedro Cruz, który jest jednym z ostatnich żyjących członków starszyzny (74 lata) plemienia Tz’utujil. Jego liczna rodzina (16 dzieci, ok. 25 wnuków) zajmuje się kontynuacją starych praktyk i pracuje na rzecz społeczności plemiennej.

Przez 4 dni i noce będziemy brać udział w odbywających się w tym czasie majańskich świętach związanych z przesileniem i tradycyjnym kalendarzem. Będzie to czas wielu ceremonii, medytacji i pielgrzymek do świętych miejsc, jaskiń, „ruin”, świątyń. Poznamy tradycyjne majańskie ceremonie ognia, ceremonie kakao, rytuały codzienne, tamtejsze szałasy potów (zwane „Tuj”) i wspólnie ze zgromadzonymi Majami połączymy się z energiami Naguali z rachuby czasu Cholq’Ij.

Rytuały mają na celu zharmonizować nas, pomóc nam wybaczyć przeszłość i otworzyć się na energie kolejnych cykli czasu. Z tej okazji zjeżdżają się przedstawiciele różnych plemion majańskich ze wszystkich stron Gwatemali, by wspólnie świętować.

Każdy z uczestników skorzysta również z osobistych, indywidualnych zabiegów dla ciała i ducha takich jak majańskie masaże, czy zabiegi ziołowe. Podczas warsztatów świętego tytoniu Puro nauczymy się jak czytać, wróżyć z niego i korzystać dla dobra swojego i innych.

Odbędziemy 2-dniową wspinaczkę na Wulkan San Pedro, na szczycie którego spędzimy noc. Na drugi dzień wejdziemy do serca wulkanu, krateru, w którym króluje specyficzna tropikalna dżungla.

Nad jeziorem Atitlan odwiedzimy również lokalne targowiska, by poznać tamtejszy folklor i otoczyć się kolorami.

Na zakończenie przygody z tym regionem, odwiedzimy naturalne gorące źródła wulkaniczne, w których zintegrujemy całą zebrana wiedzę i przygotujemy się na drugą część wyprawy.

DRUGA CZĘŚĆ WYPRAWY – GŁĘBOKO W DŻUNGLĘ – EL MIRADOR i TIKAL – 10 DNI

Wykonamy lot wewnętrzny z Guatemala City do Peten, jeziora położonego na północy Gwatemali. Tutaj klimat się nieco zmieni. Znajdziemy się w środku dżungli. Przenocujemy w chatkach tuż nad brzegiem czystego, zjawiskowego jeziora, by w kolejnych dniach ruszyć na dalsze eksploracje.

Spotkamy tam szczególnego Nauczyciela. Czarny Jaguar, to miejscowy przewodnik duchowy tradycji, oraz przewodnik turystów, chcących uczyć się dżungli i tradycji piramid. Zabierze nas do Tikal (miasta głosów), gdzie przez 2 dni będziemy poznawać majańską historię i misteria z nią związane. Wykonamy tradycyjną ceremonię ognia pod piramidą Wielkiego Jaguara i wespniemy się na niektóre, dostępne obiekty.

Po Tikal odpoczniemy przez jeden dzień, by zebrać siły, a później ruszyć w wyjątkowy 6-dniowy trekking, 120 kilometrów przez dżunglę. Kawałek po kawałku zagłębiać się będziemy w dziką przyrodę, by w końcu trafić do el Mirador – dawnego największego miasta – państwa cywilizacji Majów. To stosunkowo niedawno odkryte miejsce zawiera najwyższą piramidę na świecie – La Danta (172m wysokości, 28000000m3 objętości). Wejdziemy na jej szczyt i poznamy archeologiczne odkrycia regionu.

Treking przez dżunglę jest doskonałym doświadczeniem dla ciała. Możemy poczuć się w niej jak w domu, zresetować układ nerwowy (z dala od współczesnej cywilizacji) i nabrać dalszych inspiracji dla naszego życia. Wędrować przez dżunglę będziemy w towarzystwie doświadczonych przewodników (wychowanych w dżungli) i mułów. Poznamy dziką naturę pełną małp, nietypowych roślin, odgłosów i zapachów…. ale resztę pozostawiam wyobraźni i przestrzeni na własne zaskoczenia 🙂

Po powrocie z dżungli naturalnie odpoczniemy, odwiedzimy lokalne społeczności i zamkniemy dwudziesty czwarty dzień naszej wyprawy.

I CZĘŚĆ WYPRAWY, JEZIORO ATITLAN I OKOLICE
Program w tym czasie obejmuje:
– Warsztaty kosmologii majańskiej
– Wykłady starszyzny Majów, nauka indiańskiego stylu życia
– Gliniane Szałasy Potów – Temazcal
– Tradycyjne majańskie ceremonie ognia i kakao
– Warsztaty pracy ze świętym tytoniem
– Majańskie masaże i zabiegi ziołowe
– Odwiedziny świętych miejsc, „ruin”, jaskiń
– Wspinaczka na wulkan San Pedro z noclegiem na szczycie i wejście do krateru.
– Tworzenie własnych kijów mocy
– Wycieczka na targowiska z tradycyjnymi wyrobami, poznanie folkloru i kultury ubioru
– Wyjazd do gorących źródeł w dżungli
II CZĘŚĆ WYPRAWY, DŻUNGLA, EL MIRADOR, TIKAL
– Wyjazd nad jezioro Peten Itza i stanowiska archeologiczne wokół jeziora
– Zwiedzanie świątyń w Tikal i stanowisk archeologicznych w pobliżu
– Udział w rytuałach pod piramidą Wielkiego Jaguara
– 6 dniowa Wyprawa piesza przez dżunglę – dotarcie do el Mirador
– Ceremonie i medytacje przy piramidach el Mirador
– Praca warsztatowa w dżungli
– Odwiedziny lokalnych społeczności

Wyprawę prowadzą:
Tommy Harevis i Artur Sołtys

TERMIN
9 marzec – 29 marzec

INDYWIDUALNA OPIEKA
Przez cały wyjazd, każda osoba ma zapewnioną indywidualną opiekę przewodników.

CENA
11000zł za 20 dniową wyprawę.
W przypadku chęci wybrania się jedynie na 1-wszą lub 2-gą część wyprawy, prosimy o kontakt w celu obliczenia kosztów.

CENA OBEJMUJE
– Warsztaty
– Transport wewnętrzny, lądowy
– Wejściówki do wszystkich obiektów
– Zakwaterowanie we wszystkich lokalizacjach
– Wyżywienie przez znaczną część wyprawy*
– Indywidualna opieka
* W części wyprawy będą posiłki tradycyjne/lokalne serwowane przez majańską rodziną.
Z naszego doświadczenia z wypraw, każdy chce spróbować czegoś innego, lokalnej kuchni, dlatego też przez kilka dni wyprawy zrezygnowaliśmy z ustalonych posiłków i każdy je we własnym zakresie.

CENA NIE OBEJMUJE

– Loty Polska – Gwatemala (cena lotu w dwie strony to ok 2800-3500 zł*)
– Lot wewnętrzny (700 do 1000 zł*)
* W zależności od linii lotniczych i momentu rezerwacji w klasie ekonomicznej. Prosimy o kontakt z nami, by znaleźć najdogodniejsze przeloty.

Serdecznie zapraszamy w podróż z nami!

Zainteresowanych prosimy o kontakt:
majanskieanalizy@gmail.com