MUZYKA KALENDARZA MAJÓW

The 20 Mayan Naguales – Maltiox Project

Latem roku 2013 dwóch muzyków Harevis (Tomasz Czyba) i Odin (Goran Dimitrijevski) mieli zaszczyt i przyjemność zagrać na festiwalu Heart and Mind, gdzie na widowni znaleźli się znakomici goście – przedstawiciele starszyzny Majów z Gwatemali. Po spotkaniu z Tata Pedro Cruz, narodził się projekt muzyczny natchniony wizją Indianina. Czcigodnej pamięci Tata Pedro Cruz był wysoce szanownym członkiem majańskiej starszyzny Tz’utujil (czyt. Cutuhil) znad jeziora Atitlan w Gwatemali. Członek Gwatemalskiej Rady Starszyzny Majów oraz Ambasador Światowego Pokoju na 2005 rok. Pełnił funkcję Strażnika Dnia Majańskiego Kalendarza Tz’utujil, który jest odnogą Majów K’iche (czyt. Kicze).

Harevis i Odin, zainspirowani, rozpoczęli nagrania poświęcone dwudziestu świętym dniom Kalendarza Majów, dwudziestu archetypowym energiom. Muzycy pracowali nad każdym utworem tylko w odpowiedni dla niego dzień, improwizując z wykorzystaniem wielu etnicznych instrumentów świata. Każdy utwór powstał jako efekt medytacji nad symboliką określającą dany święty dzień cyklu. Muzyka ta powstała po to, by pomóc słuchaczowi łączyć się z energią, którą niesie dzień. Nagrania zrealizowane zostały w różnych środowiskach i okolicznościach.

Życie toczyło się swoim biegiem, część pracy przypadła na okres wyjazdów wakacyjnych, wszędzie nosili ze sobą sprzęt. Na płycie znajdują się utwory powstałe w lesie, na szczycie góry, w miejskim parku w środku nocy…

Po zakończeniu nagrań wszelkie prace nad utworami prowadzone były, zgodnie z cyklem dwudziestu dni – jeden utwór na dzień.

W tej chwili stoimy u progu wyjścia do świata z tym, co do tej pory było światłem naszej osobistej codzienności. Podzielenie się z Wami tym, co stworzyliśmy z tak wielkim zaangażowaniem, tak naprawdę nada sens naszej pracy, bo muzyka potrzebuje słuchaczy by stać się żywą i magiczną.

Wybraliśmy ponad 2,5 godziny muzyki, które zmieściło się na 2 płytach CD. To jeszcze nie wszystko! Album otwierają i zamykają oryginalne pieśni w języku Tzutujil zaśpiewane przez samego Tatę Pedro Cruz’a!

Wiedza Majów zawiera w sobie przekaz dotyczący naszego pochodzenia, naszych darów i wyzwań oraz celu życiowego.

Do zrozumienia tego posługuje się ona znajomością energii dnia, w którym dana osoba została urodzona. Muzyka na płycie ilustruje energię dni i pomaga połączyć się z nimi. Projekt nosi nazwę „Maltiox” (czyt. maltiosz), co oznacza w języku Majów tradycji K’iché – „Dziękuję„.

„Album Maltiox to szamańska wizja, majańska mądrość, aborygeński sen, słowiańska dusza, arabska pasja, uśmiech buszmena, tybetańskie echo, elficka pieśń… wszystko to razem. Muzyka została zagrana w oddechu. Jest spontaniczna, wypływa prosto z serca. Dźwięki połączono z energią konkretnego dnia i czasu, z wpływami planet i gwiazd. Głęboko zanurzone w otoczeniu natury. Reprezentuje cykl życia i śmierci, dnia i nocy, czterech kierunków świata i jego centrum.”

Zakup płytę MP3 muzyki 20 Naguali: